Zaproszenie na kawę


Na ozdobnie nakrytym stole powinny się znajdować serwis kompletny, talerzyki deserowe, sucharki, precelki, obwarzanki, tudzież chleb smaczny i świeże masło. Gdy pora dozwala, powinno się ozdobić stół kilku bukietami z kwiatów. Powinno się na nim postawie kilka garnuszków śmietanki i cukier w kostkach, których sobie goście wyraĹşnie o to proszeni dobierają według upodobania — lub potrzeby.

Kawę powinno się przyrządzić bezpośrednio przed dawaniem, aby nie utraciła miłego aromatu. Mężatkom podaje się kawę przed pannami, ciastka zaś można dawać na przemian, aby się żadna nie czuła w przyjęciu upośledzoną.

Kawę można przyrządzać także na bocznym stoliku i roznosić ponalewaną z ciastkami, po niej podawać torty, chleb z masłem, ryby, owoce.

 

 

 

 

Porady pochodzą z książki "Powszechna kuchnia swojska oparta na wieloletnim doświadczeniu i zdrowotno - dietetycznych zasadach, obejmująca ogólne pouczenie, jakoteż szczegółowe wskazówki i przepisy przyrządzania tanich i smacznych, a przytem zdrowych pokarmów i napojów wszelkiego rodzaju oraz wszelkie wiadomości i sekrety kuchenne z przydaniem dyspozycji obiadowych, na wieczerze i wszelkie przyjęcia i uroczystości doroczne, zamiany wag i miar dawniejszych na teraĹşniejsze i odwrotnie etc. etc. ", Nowy Sącz 1896